Sitemizi Nasıl Buldunuz
Tüm Anketler

 

Osmaniye Konağı Dış Cephesi Tamamlandı

Osmaniye Konağı Dış Cephesi Tamamlandı

Tarih 11 Kasım 2013, 02:04 Editör Editör

Osmaniye Belediyesi tarafından yapımına başlanan 'Osmaniye Konağı Projesi'nde dış cephe çalışmaları tamamlandı...

Konağın içerisindeki pencere, kapı, taban ve duvarlarda çalışmalar son aşamaya geldi. İnşaat çalışmalarının tamamen bitmesinin hemen ardından ise konak içerisinde dekorasyon çalışmalarına başlanılacağı kaydedildi.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye çarşı merkezindeki Envar-ul Hamit (Büyük) Camii karşısında bulunan tarihi konağı restore ederek, kentin ortak kullanım alanlarındaki tarihi, kültürel ve turistik değerlerini turizme kazandırmak ve şehre ayrı bir kimlik kazandırmak istediklerini söyledi.

Başkan Kara, Osmaniyeliler ve Osmaniye’ye dışardan gelip gezmek isteyenler için kentin tarihi dokusunu ortaya koyacak, geçmiş dönem yaşamlarına başka bir gözle bakılmasını sağlayacak tarihsel bir mekan hazırladıklarını ifade etti.

Belediye Başkanı Kadir Kara, konağın kamulaştırıldığını ve restorasyonu için hazırlanan projenin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından (DOĞAKA) Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında desteklendiğini söyledi.

Kara, konak restorasyonundan sonra Enver-ul Hamit Camisi ve Çınarlı Kahve çevresinde de çevre düzenlemesi ve restorasyon yapılacağını dile getirdi.

Konak, cami ve Çınarlı Kahve'nin birbirine yakın, tarihi yapılar olduğunu ve koruma altında bulunduğunu anlatan Kara, "Konaktan sonra cami ve Çınarlı Kahve çevresinde de genel bir restorasyon ve tarihi dokuyu koruyucu çalışma yapmayı planlıyoruz. Osmaniye'de yeni yerleşim alanları, alışveriş merkezleri açılıyor. Bunları teşvik ediyoruz. Fakat bunları yaparken de kent merkezinde ticaret yapan insanlarımızın buradaki değer yargılarını kaybetmemelerini istiyoruz" diye konuştu.

Bu haber 2736 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Osmaniye Tanıtım Portalı
TELEFON &FAKS: +90
E-POSTA : bilgi@osmaniye.org